flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Місцевий господарський суд – основа системи господарських судів

06 березня 2025, 16:05
У складних умовах повномасштабної війни, господарські суди продовжують здійснювати правосуддя, забезпечуючи захист економічних прав та інтересів суб’єктів господарювання.
Основою системи господарського судочинства є саме суди першої інстанції - місцеві господарські суди. Адже, звідси - з місцевого суду, розпочинається розгляд практично усіх господарських спорів. Суд першої інстанції є тим місцем, у якому первинно збираються та оцінюються усі докази у справі.
 
Можемо сміло стверджувати, що навіть у воєнний час, місцеві господарські суди успішно і якісно виконують своє першочергове завдання - оперативне та якісне здійснення правосуддя. Так, за даними Аналіз стану здійснення правосуддя при розгляді господарських справ за 2024 рік, найкращих показників якості розгляду справ досягнуто саме місцевими господарськими судами Західного апеляційного округу - Тернопільської та Закарпатської областей, де кількість змінених та скасованих судових рішень становила відповідно 1,6% та 1,7% від розглянутих ними, за середнього такого показника по Україні – 3,6% ( https://court.gov.ua/.../ogl.../Analiz_KGS_pravosud_2024.pdf, стор.11).
Про якість і високу довіру учасників процесу саме до місцевого господарського суду безумовно свідчать і показники оскарження рішень суду першої інстанції. Наприклад, у 2024 році, згідно з Статистичним Бюлетенем роботи господарських судів, із прийнятих рішень місцевого господарського суду, які підлягали оскарженню, лише 19,2% було оскаржено до апеляційної чи касаційної інстанцій. А переважна більшість - 81 % - судових рішень судів першої інстанції не оскаржуються взагалі ( https://court.gov.ua/.../ogl.../Analiz_KGS_pravosud_2024.pdf ,стор.12). Ці показники спростовують поширений міф про недовіру до місцевого господарського суду та свідчать про якісне та ефективне здійснення судочинства у судах першої інстанції.
Важливо зауважити і те, що економічні кризові явища, спричинені війною в Україні не зупинили повністю бізнесової активності, і відповідно, потреби у відправлені господарського судочинства. У певних випадках це навпаки, призвело до збільшення різних категорій справ та появу нових – лідерів за кількістю. Наприклад, у 2024 році збільшилася кількість розглянутих місцевими господарськими судами справ, в порівнянні з попереднім періодом:
📌 на 22 % – справ про укладення, зміну, розірвання договорів та визнання їх недійсними;
📌 на 16 % – справ із земельних відносин;
📌 на 20,1 % – справ з корпоративних відносин;
📌 на 11,2 % – справ щодо захисту права власності;
📌 у 2,1 рази – справ щодо застосування антимонопольного законодавства;
📌 на 12 % – справ, пов’язаних з банкрутством (про визнання банкрутом, кредиторські заяви, скарги тощо), з яких на 23 % збільшилася кількість справ про визнання банкрутом та неплатоспроможність фізичних осіб до 2 тис. із 1,6 тис ( https://court.gov.ua/.../ogl.../Analiz_KGS_pravosud_2024.pdf, стор. 6).
Згідно інформації, зазначеної у Статистичному Бюлетені роботи господарських судів України за 2024 рік місцевими господарськими судами вирішено найбільше майнових спорів – 57,6% та справ про банкрутство – 20,6%. Натомість найменше розглянуто справ щодо захисту прав на об’єкти інтелектуальної власності – 0,2% та щодо застосування антимонопольного законодавства – 1,1% (https://court.gov.ua/.../rez_kgs.../Stat_bulet_KGS_2024.pdf стр.6).
Структурний аналіз результатів розгляду основних категорій господарських справ у 2024 році характеризує усталену тенденцією щодо питомої ваги розглянутих справ за категоріями. Їхня динаміка протягом 2021–2024 років засвідчує конструктивні зміни в економічному середовищі країни: збільшується майнова заборгованість контрагентів у справах, і, як наслідок, зростає кількість справ про банкрутство та неплатоспроможність фізичних осіб, справ позовного провадження в межах справ про банкрутство, справ про розірвання, зміну договорів та визнання їх недійсними ( https://court.gov.ua/.../ogl.../Analiz_KGS_pravosud_2024.pdf , стор.5).
 
За останні роки в Україні спостерігається значне збільшення кількості справ щодо банкрутства. Це свідчить про те, що підприємства та особи зазнають серйозних фінансових труднощів. Місцеві господарські суди є "першопрохідцями" у їх розгляді та у застосуванні новел Кодексу України з процедур банкрутства. Саме суд першої інстанції акумулює та "проводить" основні процедури банкрутства юридичних осіб та відновлення платоспроможності фізичних осіб. Приймаючи рішення у справах, пов'язаних з банкрутством, суди першої інстанції враховують економічні та фінансові виклики, якими важливо забезпечити справедливий баланс між інтересами кредиторів та боржників.
За статистичними показниками 2024 року Господарським судом Тернопільської області у 2024 році розглянуто на 38,9% більше справ про банкрутство, як у 2023 році. Треба розуміти, що кожна справа про банкрутство чи відновлення платоспроможності це тривалий і складний процес, у якому розглядається велика кількість різних заяв широкого кола учасників (заяви про відкриття, санацію, ліквідацію, закриття провадження, кредиторські заяви, звіти, скарги, заяви арбітражного керуючого, тощо). За правилами банкрутства всі ухвали, постановлені за результатами розгляду цих заяв оскаржуються. На практиці в останні роки зазначені справи ускладнюються структурно і місцевий господарський суд першим та в основним відчуває цю складність. Так, наприклад у 2024 році Господарський суд Тернопільської області розглянув на 84,2% більше таких заяв у справах про визнання банкрутом юридичних осіб і на 82,3% більше у справах про неплатоспроможність фізичних осіб у порівнянні з 2023 роком.
 
У час повномасштабного вторгнення ворога на наші землі, саме місцеві господарські суди творять судову практику розгляду нової категорії спорів, пов’язаних з воєнними діями рф, зокрема, стягнення в користь нашої держави та наших підприємців завданих воєнною агресією та її руйнуваннями збитків. Враховуючи розірвання дипломатичних відносин з рф та припинення обміну міжнародними відправленнями та поштовими переказами з росією, перед судами першої інстанції виникає чимало проблемних питань, наприклад, дотримання процесуального механізму належного повідомлення учасників справи.
При цьому протягом трьох років місцеві господарські суди присуджують до стягнення мільярди гривень, заявлених у справах про відшкодування збитків, завданих агресією рф. Згідно інформації, зазначеної в Аналізі, у 2024 році до стягнення присуджено 579,7 млрд грн. ( https://court.gov.ua/.../ogl.../Analiz_KGS_pravosud_2024.pdf , стор. 8 ). Для прикладу, у цьому ж році Господарський суд Тернопільської області присудив до стягнення 788,6 млн грн. При цьому більшість рішень судів першої інстанції у цій категорії спорів не оскаржуються.
 
Щодо ефективності та рентабельності від діяльності місцевих господарських судів, то необхідно звернути увагу, що саме вони є основним джерелом наповнення бюджету судовим збором. Так, за 2024 рік суди господарської юрисдикції мають найвищий показник надходження судового збору до Державного бюджету – 1,9 млрд грн, при цьому, з них 1,3 млрд грн – за розгляд справ місцевими господарськими судами, що, до речі, на 18,5 % більше, ніж у 2023 році (1,1 млрд грн.) ( https://court.gov.ua/.../ogl.../Analiz_KGS_pravosud_2024.pdf, стор.8 ). Для прикладу, за подання заяв та скарг до Господарського суду Тернопільської області у 2024 році сплачено до бюджету 17,1 млн грн, що, на 31,8% більше, ніж у 2023 році (12,9 млн грн).
 
Враховуючи все вищезазначене, можна сміло сказати, що місцеві господарські суди є своєрідним фундаментом - основою системи господарських судів України, при цьому фундамент цей - міцний і надійний. Місцеві господарські суди неодноразово доводили свою здатність оперативно аналізувати складні ситуації, що виникають в процесі господарської діяльності та приймати рішення, які відповідають як букві закону, так і потребам економічних реалій.
 
З вірою у Перемогу, Пресслужба Господарського суду
Тернопільської області