Датою створення господарських судів в Україні вважається 4 червня 1991 року, коли було прийнято закон "Про арбітражний суд". Називатися "господарськими" суди почали значно пізніше, тільки у 2001 році.
До речі, суди країн Європейського союзу, до якого скоро долучиться і Україна, в основному, не називаються господарськими (вживаються терміни: комерційний, торговий), але вони є господарськими по своїй суті, адже вирішують спори, що виникають під час ведення господарської діяльності (бізнесу, торгівлі, тощо). Тому господарські, комерційні, торгові, бізнес-суди - хоч і різні назви, проте це суди однакової спеціалізації, що, незважаючи на назву, зберігають єдину суть.
Цікаво, що в Європі є як країни, які інкорпорують господарське судочинство, так і держави, що зберігають господарські суди окремою ланкою судочинства, наприклад, такі як Бельгія, Португалія, Ісландія, Ірландія, Австрія, Данія, окремі кантони Швейцарії, Хорватія.
На території сучасної України перший комерційний суд був заснований в Одесі у 1807 році. Згодом такі суди з’явилися у Феодосії (1819) та в Ізмаїлі (1824).
На теренах Західної України у складі Австро-Угорщини господарські спори вирішувалися торговельними, морськими та промисловими судами.
Австрійська влада передбачала вирішення торговельних спорів торговельними судами у Відні, Празі, й Трієсті. Матеріальні суперечки між підприємцями та робітниками й робітниками одного підприємства вирішували промислові суди, засновані 1896 року, лише в окремих містах. Так, у Галичині такі суди були у Львові. У Дрогобичі діяв третейський суд взаємодопомоги гірничих товариств.
Пізніше, 21 листопада 1922 року було затверджено «Положення про порядок розв’язання майнових змагань поміж державними установами та підприємствами». Цим документом розгляд господарських спорів покладався на арбітражні комісії, що створювалися при губернських економічних радах, а згодом – при виконавчих органах державної влади. Так, арбітражні комісії стали фундаментом для створення арбітражних судів.
Перехід від планової до ринкової економіки, заснованої на рівності всіх форм власності, вимагав кардинального реформування органів державного арбітражу, а тому виникла потреба у створенні спеціального судового органу для вирішення спорів між господарюючими суб’єктами, який був би незалежним від законодавчої та виконавчої влади. Так, 4 червня 1991 року Верховною Радою УРСР було прийнято Закон «Про арбітражний суд».
Через 10 років, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про арбітражний суд», слово «арбітражний» замінено на «господарський». Тож з того часу, а саме з 2001 року, з’явилася сучасна назва господарських судів.
Незважаючи на складні часи нашого минулого та сьогодення, господарські суди продовжують здійснювати захист прав та законних інтересів учасників господарських відносин, що зміцнює економіку та інвестиційний клімат країни.
Пресслужба Господарського суду Тернопільської області