Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Справи, що виникають у спорах між акціонерним товариством та його акціонером (акціонерами), які пов'язані із втратою системи реєстру власників іменних цінних паперів та порушенням товариством своїх обов'язків щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів, слід розглядати як справи, що виникають із корпоративного спору, а, отже, вони є підвідомчими господарським судам.
За змістом положень глави 6 "Розгляд судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення" Цивільного процесуального кодексу України в редакції, чинній на час порушення провадження у справі, встановлення факту, що має юридичне значення, розглядається судами загальної юрисдикції в порядку окремого провадження. У судовому порядку можуть бути встановлені також факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (частина 2 статті 256 ЦПК України, в редакції, чинній на час порушення провадження у справі).
Водночас згідно з частиною четвертою статті 256 ЦПК України, в редакції, чинній на час порушення провадження у справі, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
ВС зауважив, що у справі, що розглядається, має місце не просто встановлення факту - втрата системи реєстру власників іменних цінних паперів. Предметом спору є порушення корпоративних прав позивача - щодо участі в управлінні товариством, акціонером якого він є. При цьому факт порушення корпоративних прав позивача є те, що відповідач всупереч прийнятому рішенню на загальних зборах акціонерів та всупереч вимогам законодавства не здійснив дій щодо відновлення реєстру власників іменних цінних паперів.
Отже, у даному випадку, має місце спір, який не може бути вирішений лише шляхом встановлення факту, що має юридичне значення, що здійснюється в судах загальної юрисдикції. Справа, що розглядається, пов'язана із спором про порушені відповідачем корпоративні права позивача. Відповідно, такий спір не може бути розглянутий у порядку окремого провадження за правилами ЦПК України.(Постанова Великої Палати Верховного Суду від 11.04.2018 № 911/3704/16)
http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/73408829
Аналітично-інформаційний відділ господарського суду Тернопільської області