flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Правовий висновок Великої Палати Верховного Суду щодо порядку обчислення строку оскарження рішень, дій або бездіяльності органів ДВС

11 квітня 2019, 14:24

При правовiй колiзiї норм щодо строку оскарження рiшень, дiй або бездiяльностi органiв державної виконавчої служби мiж ч.1 ст.341 ГПК України (10 календарних днiв) та ч.5 ст.74 Закону України "Про виконавче провадження" (10 робочих днiв) застосовуються положення ГПК України.

Відповідно до ч.5 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.

Також ч.1 ст. 341 ГПК України встановлено, що відповідну скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права.

При цьому, положення ГПК України, який набрав чинності з 15 грудня 2017 року, щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу ДВС або приватного виконавця під час виконання судового рішення передбачають вчинення таких дій у строки, що обчислюються не в робочих, а календарних днях.

Конституційний Суд України у Рішенні від 07.07.98 №11-рп/98 у справі щодо офіційного тлумачення ч.2,3 ст.84 та ч.2,4 ст.94 Конституції України (справа щодо порядку голосування та повторного розгляду законів ВРУ) зазначив: «Термін «дні», якщо він вживається у зазначених правових актах без застережень, означає лише календарні дні.

З огляду на встановлений ст.115 ГПК України порядок обчислення процесуальних строків, зазначений 10 денний строк слід обчислювати в календарних днях. Такий порядок обчислення строків є єдиним для всіх норм ГПК України та застосовується й у інших процесуальних кодексах України.

Колегія суддів звернула увагу, що ГПК України є основним нормативним актом, який регулює здійснення судочинства господарськими судами і відповідно визначає процесуальний порядок звернення з такими скаргами та їх розгляду судом.

Отже, під час оскарження до господарського суду рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу ДВС або приватного виконавця необхідно дотримуватися відповідних положень ГПК України, зокрема, щодо права на звернення зі скаргою у строк 10 календарних днів, визначений ч.1 ст.341 цього Кодексу (постанова від 13.03.2019 №920/149/18 за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/80854638).

Аналітично-інформаційний відділ господарського суду Тернопільської області